Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Od 1993 r. zarządza europejskimi programami, projektami i inicjatywami, które umożliwiają poszerzanie wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji na ścieżce edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnych form uczenia się, pozwalają rozwijać zainteresowania i pasje poprzez działania podejmowane w innych krajach oraz w społecznościach lokalnych.

Pełni funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ (od 2014 r.) i Europejskiego Korpusu Solidarności (od 2018 r.). Organizuje nabory i nadzoruje finansowanie projektów. Łączny budżet przeznaczony na inicjatywy realizowane w ramach obu tych przedsięwzięć w latach 2021–2027 przekroczy 29 miliardów euro w skali całej Europy. Fundacja realizuje także Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój i program Edukacja finansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Koordynuje sieci i inicjatywy informacyjne skierowane do zróżnicowanych grup odbiorców. Wśród najbardziej popularnych są: stworzona dla nauczycieli platforma eTwinning, skierowane do młodzieży Eurodesk Polska i Europejski Portal Młodzieżowy oraz EPALE – Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie.

Fundacja rozwija nowoczesne narzędzia służące do profesjonalnego prezentowania umiejętności na rynku pracy w ramach inicjatywy Europass oraz systemu akumulacji i przenoszenia zdobytych osiągnięć w kształceniu i szkoleniach zawodowych. Od kilkudziesięciu lat buduje bazę wiedzy o europejskich systemach edukacji w ramach sieci Eurydice, współtworzy także platformę Youth Wiki poświęconą politykom młodzieżowym państw Unii Europejskiej.

FRSE wspiera współpracę z krajami Wschodu poprzez Polsko‑Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Centrum Współpracy z Krajami Europy Wschodniej i Kaukazu (SALTO), a od 2016 r. także w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Krajowe Biuro EPALE

Krajowe Biuro EPALE działa w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jego zadaniem jest rozwijanie polskiej wersji językowej platformy EPALE (https://epale.ec.europa.eu/pl). 

Krajowe Biuro EPALE służy pomocą:

  • Współpracuje z ekspertami z obszaru edukacji dorosłych. 
  • Udostępnia aktualności dotyczące uczenia się dorosłych.
  • Udziela wsparcia redakcyjnego.
  • Prezentuje EPALE na wydarzeniach skupiających ekspertów zajmujących się edukacją dorosłych.
  • Promuje teksty użytkowników EPALE.
  • Organizuje wydarzenia dla zarejestrowanych użytkowników platformy (seminaria, webinaria, warsztaty, konferencje).  
  • Organizuje spotkania na tematy wskazane przez użytkowników EPALE.

Zachęcamy do kontaktu!