Sztuczna inteligencja dla sceptyków. Jak przenieść AI do praktyki edukacyjnej i nie zrobić nikomu krzywdy?

Sztuczna inteligencja otacza nas zewsząd. Jeśli boisz się, że wkrótce zacznie wyskakiwać z lodówki, to… już za późno. Na rynku są już oczywiście lodówki napędzane AI. To może budzić niepokój, ale też ekscytację.

Może uważasz, że to wszystko dzieje się za szybko, bez kontroli, a do tego masz poczucie, że nie nadążasz i sztuczno-inteligentny pociąg Ci odjeżdża? Czujesz zatem to samo, co większość z nas, włączając w to tych deklarujących głęboką znajomość zagadnień AI.

W trakcie mojego wystąpienia przejdziemy wspólnie przez największe wyzwania, jakie stawia generatywna sztuczna inteligencja przed edukatorami na wszystkich etapach projektowania, tworzenia i nauczania. Zatrzymamy się przy każdym z tych wyzwań, zidentyfikujemy problem i wspólnie znajdziemy najlepsze możliwe obecnie wyjście z sytuacji. Naszym wspólnym celem jest uczynienie AI technologią praktyczną, skuteczną i bezpieczną.

    Piotr Maczuga

    Praktyk z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży multimedialnej, działający jako twórca, producent, publicysta i dydaktyk. Projektował i prowadził studia wideo oraz przestrzenie multimedialne, w tym w Centrum Nowych Technologii Digital Knowledge Village w Warszawie. Współpracuje z edukatorami z ponad 20 krajów, realizując liczne projekty edukacyjne oraz produkując konferencje online, webinary i audycje internetowe. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla firm oraz instytucji publicznych w zakresie wykorzystania cyfrowych technologii w edukacji i marketingu. Współtworzy Biuro Wsparcia Kształcenia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także jest współautorem Standardów Edukacji Zdalnej dla branży usług rozwojowych. Jako fundator Fundacji Digital Creators, angażuje się w promowanie digitalizacji w edukacji. Przez wiele lat był także Ambasadorem EPALE.